7 Ways How To Wear A Knitted Sweater | Lattitude blog

3:13 PMLattitude Blog is bringing you 7 cool and fashionable ways How to wear a knitted sweater. Main necessities for this styling are casual pants, a maxi dress, pencil skirt/dress, lace dress, denim shorts, leather skirt and just a regular pleated skirt. The idea of this post is to show that there are many different styles of wearing the same clothing item.

Lattitude blogs Jums piedāvā 7 foršus un modīgus veidus kā nēsāt adītu džemperi. Šajā rakstā galvenie nepieciešamie apģērba gabali ir bikses, maxi kleita, zīmuļsvārki (kleita), mežģīņu kleita, džinsu šorti, ādas svārki un vienkārši faltēti svārciņi. Šī raksta mērķis ir parādīt to, ka ir daudz dažādu veidu kā var valkāt vienu apģērba gabalu.Pants. Combine the sweater with slim pants or jeans, creating a visual effect that your legs are slimmer, considering that you have loose sweater on top. Putting on heels will enhance the effect even more.

Bikses. Vari džemperi sakombinēt kopā ar piegulošām biksēm vai džinsām, tādejādi tas radīs vizuālu efektu, ka tavas kājas ir slaidākas, ņemot vērā, ka mugurā Tev būs brīvas formas džemperis. Uzvelkot apavus uz papēža, Tu vari šo efektu vēl vairāk palielināt. 

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here
Pants - Lindex www.lindex.com (Buy similar here)
Ankle boots - H&M www.hm.com (Buy here)
Necklace - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)


Pencil skirt. Throw on pencil skirt underneath that sweater. But remember that combining an oversixed sweater with something else you have to think about creating silhouette. Add very fitting skirt to a loose sweater and you'll get a balance.

Zīmuļsvārki. Zem džempera vari uzvilkt zīmuļsvārkus. Atceries, domājot kā sakombinēt ''oversized'' džemperi, galvenais ir viss par un ap silueta veidošanu. Savienojot pieguļošus svārkus ar brīvu džemperi, tiks radīts balanss starp šiem abiem apģērba gabaliem. 

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here)
Skirt - Asos www.asos.com (Buy here)
Shoes - H&M www.hm.com (Buy here)
Bag - Reserved www.reserved.com (Buy similar here)
Necklace - Mohito www.mohito.com (Buy similar here
Watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)


Maxi dress. This outfit you can fininsh not only with moccasin shoes but also with boots. This is definitely a perfect festival outfit especially if you are planning to run through mud with some rubber boots on. Also the warm sweater may protect you during those cold summer evenings.
This bohemian look can be easily made very feminine - take off the floppy hat, add earrings, change to heels, throw your hair in an elegant bun and you're ready!

Maxi kleita. Šo tērpu var arī sakombinēt kopā ne tikai ar mokasīna veida apaviem, bet arī ar zābakiem. Šis noteikti ir perfekts variants priekš vasaras festivāliem, it īpaši, ja vēlies brist pa dubļiem ar gumijas zābakiem. Kā arī vasaras vakaros nebūs bail iebrist kādā peļķē un siltais džemperis pasargās no dzestrā vēja. 
Šo bohēmisko variantu pavisam vienkārši var padarīt vēl sievišķīgāku - cepuri nost, auskarus ausīs, šo apavu vietā augstpapēžu kurpes, mati skaistā copē un aiziet!

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here)
Dress - Halens www.halens.lv (Buy similar here)
Shoes - H&M www.hm.com (Buy here)
Hat - H&M www.hm.com (Buy here)
Watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)
Necklace - H&M www.hm.com (Buy similar here)


Lace dress. This look is all about smaller or bigger accents that keep an eye off the baggy sweater. You can combine the knitted sweater with a lace dress, giving the look an elegant feel. Put a belt on your waist, creating more feminine look. Add also a scarf, it can make the sweater look a little lighter and less heavy, as well as draw attention to your face. In the end all the small details add up and create finished look.

Mežģīņu kleita. Šeit viss ir par un ap mazākiem vai lielākiem akcentiņiem, kas novērš skatu no maisveidīgā džempera. Vari sakombinēt džemperi kopā ar mežģīņu kleitu, piedodot savam tērpam elegantu noskaņu. Viduklī vari uzlikt jostu, tā piedodot tērpam sievišķīgāku formu. Piekombinē klāt arī lakatu - tas novērsīs skatu no smagnējā džempera un pievērsīs uzmanību tavai sejai. Visas šīs mazās detaļas beigu beigās papildina viena otru. 

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here)
Dress - Dorothy Perkins www.dorothyperkins.com (Buy similar here)
Shoes - She In www.shein.com (Buy similar here)
Bag - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Scarf - Mango www.mango.com (Buy similar here)
Watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)
Belt - H&M www.hm.com (Buy similar here)


Shorts. They contrast with the knitted sweater. Exeriment by adding long socks or high boots to balance the look out. This is an outfit that you can wear in many occasions simply by adding or removing one of the warmer pieces, for example, a leather jacket.

Šorti. Tie kontrastē ar adīto džemperi. Šeit var eksperimentēt arī ar garajām zeķēm un garajiem zābakiem bez papēža, iegūstot balansu savā tēlā. Šis būs tas apģērbu komplekts, ko vari nesāt daudz dažādās situācijās, vienkārši pievienojot vai noņemot kādu no siltajiem apģērbu gabaliem, piemēram, ādas jaku. 

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here)
Jacket - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Shirt - Quiz Clothing www.quizclothing.co.uk (Buy here)
Shorts - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Ankle boots - H&M www.hm.com (Buy here)
Earings - Accessorize www.accessorize.com (Buy similiar here)


Leather skirt. Don't be afraid of layering. Throw under the sweater a buttoned shirt. You can choose shirts in complimentary colours or with prints. Don't be afraid of adding a chunky statement necklace, that way you will accent neck area even more. Lets be honest, leather skirt looks good with anything and they perfectly compliment legs.

Ādas svārki. Nebaidies no kārtu veidošanas. Pavelc savam džemperim apakšā kreklu ar apkaklīti. Vari izvēlēties arī kreklus spilgtākās krāsās vai ar rakstiem. Droši pievelc klāt arī kādu kaklarotu, tā piedodot akcentu tieši kakla daļai. Būsim godīgi, ādas svārki izskatās labi jebkurā gadījumā un tie lieliski izceļ arī kājas. 

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here)
Shirt - Quiz Clothing www.quizclothing.co.uk (Buy here)
Skirts - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Shoes - She In www.shein.com (Buy similar here)
Socks - Forever 21 www.forever21.com (Buy similar here)
Necklace - Mohito www.mohito.com (Buy similar here)
Watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)


White skirt. This is a great combination for Midsummer night - summer-like skirt and floral crown. You can choose any skirt you like that suits your summer activities.

Balti svārki. Šis ir ideāls variants Jāņu naktij - vasarīgi svārki un ziedu vainags galvā. Vari izvēlēties arī jebkura veida svārkus, kuri vairāk atbilst tavām vasaras aktivitātēm. 

GET THE LOOK
Jumper - Boohoo www.boohoo.com (Buy similar here)
Shirt - Quiz Clothing www.quizclothing.co.uk (Buy here)
Skirts - Chi Chi Cothing www.chichiclothing.com (Buy similar here)
Shoes - H&M www.hm.com (Buy here)
Hair accessory - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)


P.S. Always a good solution is to freshen up an outfit with accessories - rings, necklaces, wrist watches, scarfs, etc. / Vienmēr labs risinājums kā atsvaidzināt savu tērpu ir izmantot aksesuārus - gredzeni, kaklarotas, rokas pulksteņi, šalles, lakati u.c.

P.S.S. This post proves that there is not just one function to a knitted sweater - keep you warm - but also it can be combined in so many ways, just don't be afraid to experimentate and be creative! / Šis noteikti pierāda to, ka džemperim ir ne tikai viena funkcija - dot siltumu, bet arī tas, ka to var sakombinēt tik ļoti daudz dažādos veidos, galvenais ir nebaidīties eksperimentēt un esi radošs/-a.

xoxo,

Annija Šreitmane & Andra Krēsliņa
Lattitude.lv - Fashion and Lifestyle blog

You Might Also Like

0 comments

Like us on Facebook

Instagram