5 ideas for transforming summer clothing into autumn looks | Lattitude Blog

9:05 PMSummer is long gone, but it doesn't mean that you have to pack all of your summer clothes and keep them in the darkest corner or highest shelf of your wardrobe. You can include your favourite pieces into outfits for colder months, too, for example, add some warmer clothes and accessories to your summer outfits and you'll have created totally new look and meaning.

Vasara beigusies, bet tas nenozīmē, ka pilnīgi visas vasaras drēbes ir jāstumj skapja tālākajā galā vai jāliek augstākajos plauktos. Mīļākās vasaras drēbes vari ietvert savos apģērbu komplektos arī aukstajos gadalaikos, kā, piemēram, rudenī - pievieno vien dažas citas siltākas detaļas un tavas vasaras drēbes iegūs pilnīgi citu skatu un nozīmi.

1. DRESSES & SKIRTS
Add layers to your outfit. For instance, we combined this silky dress with knitted sweater and a jacket. Keep your legs warm, too. We chose thick leggings suitable for cold weather and ankle boots. Don't overlook accessories - necklaces, bracelets, earrings, scarf, etc, but think about balance - you don't need to show everything you've got.

1. KLEITAS & SVĀRKI
Pievieno vairākas kārtas savam apģērbu komplektam. Mēs šajā gadījumā izmēģinājām šo plāno, zīdīgo kleitiņu sakombinēt ar adītu džemperi un jaku. Turi kājas siltas, mēs izvēlējāmies legingus atbilstoši laikapstākļiem un īsos zābaciņus. Neaizmirsti arī par aksesuāriem - kaklarotas, rokassprādzes, auskari, smagnēja šalle, bet atceries par balansu - visa aksesuāru lādīte nav jāizrāda vienā piegājienā.

GET THE LOOK
Grey/blue sweater - Ogres Trikotāža www.otstils.lv (Buy similar here)
Black/brown faux leather jacket - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Brown feather printed dress - Mango www.mango.com (Buy similar here)
Black leggings - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Black ankle boots - H&M www.hm.com (Buy here)
Golden watch - Parfois www.parfois.com (Buy similar here)
Golden pearl necklace - Mohito www.mohito.com (Buy similar here)
2. FLORAL PRINTS
Floral prints can look good in autumn, too. We chose to add oversized, knitted cardigan and chunky scarf to make this look more season appropriate. Few simple pieces will instantly transform the look and give more autumn-like feel.

2. PUĶAINAS APDRUKAS
Šeit izvēlējāmies tēlu padarīt šim gadalaikam piemērotāku ar adītu, garu jaku un smagnēju šalli. Šādi vienkārši akcenti uzreiz radīs jaunajam tēlam rudenīgāku iespaidu.

GET THE LOOK
Black/pink fower printed dress - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Grey cardigan - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Black leggings - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Black ankle boots - H&M www.hm.com (Buy here)
Black knit tube scarf - H&M www.hm.com (Buy here)
Red bow - H&M www.hm.com (Buy similar here)

Don't forget about accessories at any season.

Neaizmirsti par maziem akcentiem, kas noderīgi jebkurā gadalaikā.3. SARAFANDRESS
Very versatile piece of clothing - sarafan dress. You can wear it as a dress in summer. Just add a blouse underneath it, and you get another look. When it gets colder wear it together with blouse and pants and it turns into a sleeveless coat/vest.

3. SARAFĀNKLEITA
Lielisks transformātortērps ir sarafāns. Vasarā to var vilkt kā kleitu. Tad atliek tikai piekombinēt blūzi un tas var būt kā sarafāns, bet kļūstot aukstākam laikam, izvēlies blūzīti vai krekliņu ar biksēm un vari vilkt to kā bezroku mētelīti/vesti.

GET THE LOOK
Red V-neck blouse - H&M www.hm.com (Buy similar here)
White vest/coat/sarafan dress - H&M www.hm.com (Buy similar here)
Black faux leather leggings - H&M www.hm.com (Buy here)
Black ankle boots - H&M www.hm.com (Buy here)


4. BRIGHT BLAZER
Don't be afraid to add colours into your wardrobe and combine them in new ways. Experiment with it and you might unexpectedly find an excellent combination. Tunic with pants and a long blazer? Dress over pants and a coat? Why not?
(Blazer, tunic - H&M Studio Collection, pants, shoes- H&M)


4. SPILGTA ŽAKETE
Nebaidies savā rudens garderobē ienest krāsas un kombinēt tās savādākos veidos nekā pierasts. Eksperimentē un Tev nejauši var izdoties izveidot lieliskas kombinācijas. Tunika ar biksēm un pagarināto žaketi? Bikses ar kleitu un auduma mēteli? Kāpēc ne?
(Žakete, tunika - H&M Studio Collection, bikses, apavi - H&M)

GET THE LOOK
Snake print tunic dress - H&M Studio Collection www.hm.com (Buy similar here)
Blue blazer - H&M Studio Collection www.hm.com (Buy similar here)
Pants - H&M www.hm.com


Your bold and unusual outfit will look great with accessories in cold or more neutral tones. We chose to add silver tone watch and beige clutch.

Savu spilgto vai neierasto tēlu vari papildināt ar aukstāku un atturīgāku toņu aksesuāriem. Mēs izvēlējāmies sudrabkrāsas pulksteni un bēšu clutch tipa somiņu.

5. BRIGHT COLOURS
Another challenge is to include as many colours to your autumn wardrobe as possible. We promise this, you will stand out. And another time we encourage all of you to be little bit bolder and choose unexpected solutions, for example, here you can see Annija, who chose to wear the blouse with buttons on the back, and instantly the whole outfit changed and got a fresh look to it.
(Sneakers- Nike, Pants- H&M, Necklace- Kazene, Blazer - www.aliexpress.com)

5. SPILGTAS KRĀSAS
Vēl viens aicinājums ienest maksimāli daudz krāsas savā rudenī, mēs apsolam, Tu izcelsies. Kā arī kārtējo reizi aicināsim būt drosmīgākām un interesantākām dažādos tērpu izvēles risinājumos. Varam atklāt noslēpumu- Annija šeit ir uzvilkusi blūzīti otrādi, ar pogām uz aizmuguri, tādejādi, uzreiz izmainījies kopskats uz visu apģērbu komplektu, blūze ieguvusi mūsdienīgāku skatu.
(Botas - Nike, bikses - H&M, kaklarota - Kazene, žakete - www.aliexpress.com)


If the bright blouse or blazer doesn't have any busy prints, then add a chunky necklace to your outfit.

Ja spilgtā blūze vai žakete ir bez uzbāzīgiem ornamentiem, vari papildināt savu koptēlu ar lielu kaklarotu.

Bright sneakers not only complete the whole look, but also have a very practical role during busy autumn days going to school, work, running errands etc. Have a nice day!

Spilgtās botas ne tikai uzliks punktu uz "i" visam apģērba komplektam, bet ir arī praktisks risinājums steidzīgajās rudens dienās, kad jādodas uz darbu, skolu vai citās ikdienas darīšanās.
Lai Tev izdevusies diena!

Banner (Baneris) - Roberts Dūdiņš

xoxo, 
Annija Šreitmane & Andra Marta Krēsliņa
www.lattitude.lv - Fashion and Lifestyle Blog

You Might Also Like

0 comments

Like us on Facebook

Instagram